Насамперед діти: за підтримки уряду Великої Британії Бобровицька громада модернізує школу та ремонтує садок
Невеличке місто Бобровиця, розташоване на півночі Чернігівської області приблизно в 100 км від столиці, потрапило в оточення російських військ 26 лютого 2022 року.
Шість сіл Бобровицької громади понад місяць перебували під окупацією ворога. Через злочинні дії загарбників у населених пунктах постраждали мирні жителі. Ворожі обстріли зруйнували та пошкодили заклади освіти, культури, медицини, будинки мешканців, сільськогосподарську техніку.
«Пісківську школу І-ІІІ ступенів імені П.Г.Тичини за підтримки різних донорів та спонсорів ми з часом відновили, а от діти з сіл Стара Басань та Ярославка, які також сильно постраждали від окупації, досі їздять до Бобровицької школи №1. З міркувань безпеки відновити навчання у місцевій школі ми не можемо», – розповідає заступниця міського голови Бобровиці Юлія Петренко.
Розставити пріоритети
Після деокупації Чернігівщини, пригадує вона, нагальних задач у місцевої влади було чимало. Тому на деякий час стратегію розвитку громади, розроблену ще у 2019 році, відклали. А коли повернулися до документу, з’ясувалося, що він потребує змін.
«Війна дуже багато чого змінила, зокрема у сприйнятті людей. Звісно, головним пріоритетом для нас завжди були та залишаються діти. Ми розуміємо, що без молоді громаді просто не вижити: близькість до Києва – неабиякий виклик у цьому сенсі. Щоб втримати молодь, треба забезпечити якісну освіту для дітей. Після звільнення Чернігівщини ми діяли злагоджено, але пріоритети розставлені не були», – розмірковує Юлія Петренко.
Розібратися з останніми допомогли експерти проєкту Good Governance Fund за підтримки уряду Великої Британії. Після кількох тренінгових сесій та за консультативної підтримки в громади з’явився повноцінний План відновлення та розвитку з чітко розставленими пріоритетами. Найперший з них – Бобровицька школа І-ІІІ ступенів № 1, що є опорною для Бобровицької громади.
«Заклад доволі великий, він розрахований на навчання понад 1000 дітей одночасно, відтак і фінансових ресурсів для його капітального ремонту потрібно чимало. Потрібно замінити дах, вікна. Зовнішні стіни потребують утеплення із застосуванням теплореновації. Ремонту потребують і класні кімнати та туалети. А у зв’язку з реформою шкільного харчування потрібна комплексна модернізація харчоблоку закладу освіти. З приходом війни додатково постало питання щодо укриття – воно є на території школи, але потребує капітального ремонту та додаткового оснащення. Значний обсяг робіт в укритті виконано за кошти місцевого бюджету, але багато що потрібно ще зробити й вдосконалити. І це вже не кажучи про кепську енергоефективність будівлі», – додає заступниця міського голови міста.
Від сучасної школи до якісної води
За підтримки ініціативи уряду Великої Британії підготовлено проєктно-кошторисну документацію для масштабного проєкту реконструкції Бобровицької школи №1. Зараз громада шукає донорів, щоб реалізувати проєкт вартістю понад 133 млн. грн.
«Після імплементації Бобровиця отримає сучасний та енергоефективний освітній простір, який задовольнить потреби не тільки міста, але й багатьох навколишніх сіл. З сучасними класами, новим дахом, ігровими майданчиками у дворі, комфортним та безпечним укриттям, новим харчоблоком. У майбутньому хотіли б додатково встановити сонячні панелі на даху будівлі», – міркує Юлія Петренко.
За її словами, частину коштів вже вдалося знайти: UNICEF Ukraine зголосився профінансувати ремонт даху, туалетів та заміну вікон. А проєкт USAID HOVERLA опікуватиметься укриттям. У громаді сподіваються, що незабаром ці роботи розпочнуться.
Крім того, в межах ініціативи британського уряду вже підготовлена концепція модернізації для капітального ремонту будівлі дитячого садку в селі Кобижча.
Зараз половину цієї будівлі займає заклад для дошкільнят «Лісова казка». А друга половина будівлі у неналежному стані пустує. Після капремонту тут планують розмістити філіал місцевої школи: так діти найбільшого села з понад 3000 мешканцями зможуть вчитися в одну зміну.
Третій надважливий проєкт, концепцію якого створили за підтримки ініціативи уряду Великої Британії – масштабна реконструкція водопровідної мережі Бобровиці. Востаннє серйозний ремонт вона бачила ще за радянських часів. За словами Юлії Петренко, час від часу мешканці потерпають від нестачі води. Та й з її якістю все не надто добре.
«Місцевого бюджету для такого масштабного проєкту не вистачить. Ми можемо лише локально ремонтувати прориви, яких з року в рік стає все більше. Але цього замало. Проєкт же передбачає заміну всіх труб та модернізацію водоочисних споруд. Відтак містяни отримають безперебійний доступ до якісної води», – додає вона.
За допомогою проєкту «Регіональне відновлення» від Великої Британії, який реалізовується Abt Britain та KPMG в Україні, саме ці три проєкти визначили як пріоритетні для розвитку Бобровицької територіальної громади. Після підготовки проєктно-кошторисної документації ще два згаданих вище проєкти додадуть на портал для пошуку інвесторів DREAM, який також підтримує уряд Великої Британії. Незабаром, сподівається Юлія Петренко, мешканці громади зможуть побачити результат.