Ладижинська громада розбудовує альтернативну систему теплопостачання за підтримки уряду Великої Британії

Ладижинська громада розбудовує альтернативну систему теплопостачання за підтримки уряду Великої Британії

Ладижин – невеличке місто у Вінницькій області на березі Південного Бугу, в якому до початку великої війни мешкало близько 22 000 чоловік. Після початку повномасштабного вторгнення населення міста збільшилося ще на 2,5 тисячі завдяки внутрішньо переміщеним особам.

У місті розташована одна з найбільших теплоелектростанцій України, яка до початку масованих обстрілів енергетичної інфраструктури надавала енергосистемі країни 1,8 ГВт електричної потужності, а місту Ладижин – тепло, гарячу та холодну воду і навіть забезпечувала водовідведення. Але відколи російські дрони та ракети почали цілити по енергетичних об'єктах України, ситуація різко змінилася.

«Ми одразу, ще у жовтні 2022 року, зрозуміли, що місту потрібно готуватися до обмежень в роботі Ладижинської ТЕС. Навіть якщо зруйнувати станцію росіянам не вдасться, постійні тривалі перерви в її роботі критичні для життєдіяльності громади. Особливо у зимовий період, коли буквально за пару днів при потужних морозах можна втратити всю опалювальну систему», – розповідає заступник міського голови Ладижина Максим Чекригін.

Без тепла, води та електрики

Вже восени 2022 року місто почало шукати способи бодай частково забезпечити домівки містян теплом та водою у періоди, коли станція відновлювалася після чергового обстрілу. А таких було багато.

За останні два роки Ладижинська ТЕС пережила 8 нападів ворожих ракет та дронів. Місто тричі залишалося без тепла посеред зими. Загалом, через простої електростанції місто за період війни більше місяця виживало без найнеобхіднішого.

Перші кроки з диверсифікації системи теплопостачання та виготовлення «Схеми теплопостачання міста Ладижин до 2030 року» розпочали самотужки, за кошти місцевого бюджету. Сьогодні ж в межах проєкту Good Governance Fund «Регіональне відновлення» від уряду Великої Британії іде пошук більш сталих рішень, розрахованих на повноцінне забезпечення міста теплом та електроенергією. Йдеться про посилення вже збудованої альтернативної системи теплопостачання когенераційними газопоршневими установками. Триває робота з пошуку донорських коштів на виготовлення проєктно-технічної документації та на самі установки.

«Першочерговою метою було забезпечити мінімальні потреби, щоб в періоди, коли станція не працює, місто могло жити. Але згодом стало зрозуміло, що автономна система, яка спочатку планувалася як резервна, навпаки має стати основною. Зараз ТЕС не працює, строки її відновлення незрозумілі. А зима вже зовсім скоро», – розмірковує Чекригін.

За рахунок власних коштів у місті вже збудовано та відновлено декілька твердопаливних та мазутних котелень, а за підтримки холдингу МХП, чия птахофабрика розташована в громаді, змонтовано ще і газову котельню на 2 МВт. В громаді також іде до завершення процес переведення віддалених будинків громади на індивідуальне газове опалення.

«Ми вже витратили на енергопроєкти близько 150 млн грн. Це дуже серйозна сума для нашої громади. Зараз шукаємо донорів та інвесторів для реалізації масштабнішого проєкту з залученням когенерації, що зробить місто абсолютно автономним в частині теплопостачання, повністю незалежним від Ладижинської ТЕС. На жаль, власних коштів на його реалізацію в нас немає. Але з технічної точки зору ми вже готові: біля збудованого теплопункту є комунальна земля, підведені всі необхідні комунікації», – додає Чекригін.

Концептуальні напрацювання у цьому напрямі здебільшого завершені, а самі проєкти розміщено на порталі DREAM, який також підтримує уряд Великої Британії. Українські громади шукають там донорів та інвесторів для реалізації проєктів відновлення. Експерти проєкту «Регіональне відновлення» провели тренінгові сесії та надали необхідні консультації представникам громади для внесення проєктів на портал. Раніше в межах проєкту експерти також допомогли розробити план відновлення та розвитку громади.

Нова інфраструктура для воїнів

Крім критичних енергетичних, місто намагається вирішити й важливі соціальні задачі. Близько 1000 мешканців міста від початку війни відправилися до лав ЗСУ. Приблизно 10% сучасного населення громади – ВПО. Це вимагає розбудови окремої інфраструктури.

Зараз на завершальній стадії погодження проєктно-кошторисної документації на реконструкцію реабілітаційного центру площею 4000 квадратних метрів. Будівлю колишнього санаторію під нього безоплатно надала компанія ДТЕК Енерго, а розробку проєктно-кошторисної документації (ПКД) профінансував уряд Великої Британії.

«Коштом громади ми провели найнеобхідніші першочергові роботи, щоб будівля відповідала інклюзивним потребам реабілітаційного центру: розширили дверні пройоми, підготували вхідну групу. На 95% вже сформували персонал, на 60% закуплено необхідне медичне та реабілітаційне обладнання. Ми розуміємо, що зволікати з відкриттям не можна – це важливий проєкт не тільки для Ладижина, але й для Вінниччини. Тому найближчими місяцями готуємося до відкриття», – наголошують в керівництві громади.

Проєкт реконструкції та ремонту будівлі умовно розділили на 5 черг. За словами Чекригіна, так буде легше знайти донорів – «витягнути» план вартістю 230 млн грн одному інвестору буде важко. Загалом об’єкт розрахований на 50 ліжко-місць. Роботу планують розпочати за рахунок власних коштів та згодом отримати «Реабілітаційний пакет» Національної служби здоров’я України. Центр працюватиме в межах міської лікарні, тому послуги з реабілітації зможуть отримати всі мешканці, які цього потребують.

В планах громади також створити в Ладижині ярмаркове містечко, щоб надати містянам додатковий поштовх до малого підприємництва. Всі ці проєкти на початку червня 2024 року громада представила на Ukraine Recovery Conference у Берліні. Участь громади громади допоміг організувати проєкт «Регіональне відновлення». У Ладижині сподіваються, що це допоможе привернути увагу донорів до громади та якнайшвидше реалізувати важливі соціальні проєкти.

Зараз у межах проєкту Good Governance Fund «Регіональне відновлення», що втілює Abt Global та KPMG в Україні спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки Уряду Великої Британії (UK International Development), реалізується другий етап співпраці: триває підготовка Стратегії розвитку громади, доопрацьовується консолідована презентація з інвестиційними проєктами. Тож попри постійні ворожі обстріли та руйнування одного з ключових містоутворюючих підприємств, Ладижин продовжує активно розвиватися.