Есхарівський ліцей: за підтримки уряду Великої Британії відбудовують школу на Харківщині
Есхар – доволі велике селище на Харківщині лише в 60 кілометрах від кордону з росією, в якому до війни мешкало 5,6 тисяч українців. Громада з центром у Новопокровці, до якої входить Есхар та ще дев’ять населених пунктів, лише дивом не потрапила під окупацію. Та на здивування місцевої влади навіть стала локальним центром прийому ВПО: у перші ж місяці великої війни порятунок тут знайшли 11 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У самому Есхарі населення збільшилося майже на 50%.
Замість ліцею – руїни
Селище, на щастя, не пережило окупацію, але в повній мірі відчуло всю силу прагнення російських військових звільнити українців від усього важливого. Зокрема, соціальної інфраструктури. Вночі 31 травня 2022 року в Есхарівський ліцей влучили ворожі ракети, вщент зруйнувавши два корпуси однієї з найбільших шкіл громади.
«Дивом вціліла лише спортивна зала, від решти будівель залишилося саме сміття», – пригадує заступниця селищного голови з питань регіонального розвитку та залучення інвестицій Світлана Альошина.
До війни в ліцеї навчалося понад 460 учнів. Від наймолодших до випускних класів. Частину з них, звісно, батьки вивезли подалі від лінії фронту, але навіть зараз, з урахуванням ВПО, понад 400 школярів не мають приміщення для навчання.
«Нам пропонували організувати підвіз дітей до шкіл інших селищ громади, але в такому рішенні є кілька проблем. По-перше, розвозити стільки дітей у щоденному режимі з точки зору безпеки, логістики та економіки дуже важко. По-друге, Есхар – найвіддаленіше селище громади, яке з’єднує з іншими селами та центром єдина і дуже занедбана дорога, яку полагодити самотужки ми не можемо та й не маємо права», – пояснює Альошина.
Крім того, додає вона, це одна з найкращих шкіл не тільки громади, а й України загалом. За рейтингом ЗНО з української мови вона стабільно входила до ТОП-200 українських шкіл.
«Нам важливо зберегти ліцей, колектив педагогів, майже сторічну історію школи», – розповідає Світлана Альошина.
За її словами, є й суто економічна причина боротися за відбудову ліцею. Якщо перевести учнів до найближчого освітнього закладу, що розташований у сусідньому Чугуєві, Новопокровська громада втратить освітню субвенцію через малу чисельність школярів. Адже Чугуїв адміністративно входить до іншої громади. Відтак дітлахи з інших сіл також можуть втратити доступ до освіти – самотужки тягнути витрати на утримання шкіл громада не зможе.
Британська допомога
Розповідаючи про спроби знайти кошти на відбудову, Альошина перелічує з десяток українських та міжнародних фондів, до яких зверталася громада. Але навіть для глобальних інституцій бюджет у кількасот мільйонів гривень на один проєкт – занадто велика транзакція. До того ж, громада навіть не могла показати потенційним донорам детальний кошторис.
«Лише проєктно-кошторисна документація коштує близько 2,5-3 млн грн. Для громади це серйозна сума, тож депутати слушно хочуть бути впевнені, що гроші не будуть втрачені. Щоб гарантувати їм це, потрібні чіткі джерела фінансування відбудови. В іншому випадку вже за рік потрібно буде виділяти кошти на коригування проєкту», – пояснює Альошина.
Допомога прийшла від ініціативи Планування відновлення в громадах, що втілюється Abt Britain та KPMG в Україні спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки Уряду Великої Британії (UK International Development).
Ініціатива взяла на себе всі витрати з розробки проєктно-кошторисної документації на відбудову одного корпусу ліцею для 200 учнів із бомбосховищем. Більше, пояснює Альошина, Есхару зараз не треба – від додаткових квадратних метрів лише зайві витрати на утримання. Розробка документації має завершитися у березні.
Після цього готовий документ розмістять на порталі цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням DREAM. Альошина сподівається, що участь в проєкті ініціативи британського уряду та розміщення його на порталі збільшить шанси на пошук донорів для його реалізації. І незабаром школярі Есхару зможуть навчатися в одному з найкращих ліцеїв України.