Британський уряд допомагає побудувати укриття в Затоці, щоб відновити роботу дитячого садка

Британський уряд допомагає побудувати укриття в Затоці, щоб відновити роботу дитячого садка

14 березня 2023 року уламки російської ракети влучили у подвір’я дитячого садка «Золота Рибка» – єдиного дошкільного навчального закладу, що приймав дітлахів одразу з двох селищ: Кароліно-Бугазу та Затоки, що на Одещині.

Під час того обстрілу, на щастя, ніхто з людей не постраждав, але будівлі навчального закладу довелося відновлювати. За фінансової допомоги донорів замінили 48 вікон, полагодили дах та санували тріщину в стіні. Але приймати малечу заклад досі не може – навкруги немає жодного укриття, де можна було б вберегти дітей від постійних ракетних нападів ворога на Одещину.

Стратегічний об’єкт

Кароліно-Бугазька територіальна громада об’єднує два добре знайомих кожному українцю курортних селища на березі Чорного моря, в яких проживає близько 4600 мешканців. Тут немає жодних стратегічних підприємств – самі лише пансіонати та санаторії. Попри це від початку війни громада пережила сотні повітряних тривог, під час регулярних обстрілів вже зруйновано 11 приватних готелів, постраждав дитячий садок.

«Для громади це величезна проблема не тільки з точки зору безпеки, а ще й в економічному аспекті. Туризм в регіоні фактично зупинений, відвідування пляжів заборонено з міркувань безпеки. Та й загалом, хто поїде відпочивати до селища, яке регулярно обстрілює ворог», – констатує Олександр Васильєв, директор ПУЖКГ «Затока».

Менше з тим, дитячий садок для громади справді є стратегічним об’єктом. До війни більше 100 дітей з Затоки та Кароліно-Бугаз щодня відвідували заклад. Ще 27 дорослих співробітників опікувалися ними, готували їжу, доглядали за територією. Зараз же три двоповерхових корпуси «Золотої рибки», пральня та харчовий блок простоюють – у відсутності сховища гарантувати безпеку дітей неможливо. Проте грошей в бюджеті громади на проєктування та будівництво укриття немає.

«Ключові джерела надходжень до місцевого бюджету – податок на майно та гроші від оренди землі пансіонатам та санаторіям. Але всі вони вже два роки не заробляють ані копійки», – пояснює Васильєв.

За поточними нормами, розповідає директор ПУЖКГ «Затока», садочку потрібне підземне сховище площею щонайменше 700 квадратних метрів. Громада не в змозі не тільки збудувати, а навіть профінансувати проєктування об’єкту такого масштабу.

«Проблема насамперед в тому, що «Золота рибка» розташована на «першій лінії», лише в 60 метрах від моря. Тут, як, щоправда, і всюди в Затоці підземні води надзвичайно близько до поверхні. Лише півметра вглиб – вже вода. Тобто ще на етапі проєктування потрібно значно більше коштів, ніж для аналогічних об’єктів подалі від води. Адже фактично йдеться не стільки про підземне, скільки про підводне укриття», – розмірковує Олександр Васильєв.

Фінанси на складання проєктно-кошторисної документації, що є першим етапом реалізації проєкту, надав проєкт «Планування відновлення в громадах», що втілюється Abt Britain та KPMG в Україні спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки Уряду Великої Британії (UK International Development). Завершити цю роботу мають у квітні.

Після обов’язкової в таких випадках державної експертизи проєктної документації на громаду чекає не менш серйозне випробування: пошук коштів на будівництво укриття. Для об’єкту площею 700 метрів, за попередніми підрахунками, потрібно близько 47 млн грн.

«Але, боюся, остаточна сума може бути більшою через надскладні гідрогеологічні умови. Її ми дізнаємося вже після формування кошторису», – резюмує Васильєв.

У громаді сподіваються на допомогу донорів та міжнародних організацій. Та вірять, що залучення на етапі проєктування унікального укриття ініціативи Уряду Великої Британії приверне увагу меценатів та допоможе ще цього року відчинити двері «Золотої рибки» для маленьких відвідувачів.