58% мешканців вважає проживання у своїй області комфортним: результати роботи проєкту над стратегіями розвитку Івано-Франківської та Дніпропетровської областей

58% мешканців вважає проживання у своїй області комфортним: результати роботи проєкту над стратегіями розвитку Івано-Франківської та Дніпропетровської областей

Важливий напрям реалізації проєкту Good Governance Fund протягом червня 2024-лютого 2025 року – оновлення стратегій розвитку Івано-Франківської та Дніпропетровської областей.

У межах цього напряму проєктна команда допомогла областям створити основу для подальшого відновлення та розвитку регіонів, враховуючи їхні сильні сторони, можливості та виклики. Актуальні стратегії розвитку забезпечать бачення майбутнього регіону та дозволять спрямовувати ресурси на відновлення і сталий розвиток.

Дніпропетровська область – один із найважливіших економічних та індустріальних центрів України. Багата природними ресурсами, область має близько 50% загальноукраїнських запасів корисних копалин і забезпечує значну частину виробничих та енергетичних потреб країни. Регіон відіграє провідну роль у формуванні ВВП країни та забезпеченні експорту, зокрема завдяки видобувній галузі, металургії, машинобудуванню та аграрному сектору. Дніпропетровщина формує близько 11,6% ВВП всієї країни, а її бюджет є найбільшим серед усіх регіонів України. Входить до лідерів за кількістю нових підприємців у 2024 році. На Дніпропетровську область припадає 8% ФОПів держави. За цим показником область посідає друге місце після м. Київ (14%).

Івано-Франківська область є важливим регіоном України з великим економічним, туристичним і культурним потенціалом. Завдяки багатим природним ресурсам, область робить значний внесок в національну економіку, зокрема через деревообробну, харчову, переробну промисловість і аграрний сектор. Івано-Франківська область має багаті природні ресурси, зокрема ліси (46% території), корисні копалини (нафта, газ, сірка, калійні солі), та значні водні ресурси. Область має великий потенціал для розвитку транскордонної співпраці, зокрема з країнами ЄС, а саме сприяння розвитку туризму, торгівлі, а також наукової, культурної та освітньої взаємодії. Гірські населені пункти (30% загальної кількості) мають потенціал для туризму, малого бізнесу та альтернативної енергетики, але стикаються з проблемами нерівномірного розвитку, браком робочих місць і демографічним спадом.

У межах оновлення стратегій команда проєкту допомогла областям визначити смартспеціалізації. Особливу увагу приділили перспективним напрямам для регіональної економіки, враховуючи природно-ресурсний і експортний потенціал, поточний обсяг виробленої продукції, рівень інноваційності, співпрацю між бізнесом, наукою та владою, а також можливості для залучення інвестицій.

Смартспеціалізація Дніпропетровської області

Смартспеціалізація Дніпропетровської області

Смартспеціалізація Івано-Франківської області

Смартспеціалізація Івано-Франківської області

Ключові результати по цьому напряму роботи:

  • 25 консультацій із заінтересованими сторонами (університетами, кластерними об’єднаннями, громадськими організаціями, агентствами та асоціаціями) в Івано-Франківській і Дніпропетровській областях проведено у межах підготовки регіональних стратегій.
  • 5 331 мешканців/-ок Дніпропетровської та Івано-Франківської областей опитано у межах підготовки Стратегії розвитку.  
  • 58% респонденток/-ів вважає проживання у своїй області комфортним.
  • 44% опитаних мешканців/-ок Івано-Франківщини вважають, що у найближчі 5-10 років їх область має стати туристичним центром України.  
  • 40% мешканців/-ок Дніпропетровщини вважають свій регіон промисловим та військово-оборонним центром.
  • 100+ пропозицій від заінтересованих сторін враховано під час оновлення Стратегій розвитку Дніпропетровської та Івано-Франківської областей.